Caledonia Minor Hockey

News ArchiveLatest News
Click to view full-size image
Development:
Submitted By Heather Letendre on Sunday, January 15, 2017 (161 views)

Thanks again for the overwhelming interest in the CDMHA Development Program. 

The third block of sessions ARE NOW OPEN FOR REGISTRATION and will begin on Monday, January 16, 2017 and with confirmation of registration, you may confirm for part of, or the full six week as follows: 

January 16, 20, 27  February 6, 13, 27

5:30 to 6:30 p.m. - Novice, Atom and Pee Wee Local League
6:30 to 7:30 p.m. - Novice, Atom and Pee Week Rep and AE

Email [email protected] to register.


Click to view full-size image
Submitted By John Kichinko on Friday, December 30, 2016 (243 views)
The Caledonia Midget Rep Thunder have recently won the Pelham Regional Silver Stick Midget "A" Tournament. They now qualify to play in the International Silver Stick on January 13-15 in Sarnia.
Read More

Click to view full-size image
Atom Rep:
Submitted By Heather Letendre on Thursday, December 15, 2016 (573 views)
On November 26 and December 10, 2016, the Atom Rep Thunder team got together on both the South and the North side of Caledonia to knock door to door collecting food, bottle and cash donations on behalf of Caledonia Minor Hockey and in support of the Caledonia Food Bank. 

Read More

Click to view full-size image
Local League:
Submitted By Chris Daye on Wednesday, November 16, 2016 (864 views)
Those of you with 'sharp' eyes might have noticed CDMHA's very own Peewee Eagles on the OMHA website.  Team Manager Lisa B. entered Best Western's Fun on the Road Contest Read More
OMHA Headlines
Other Recent Articles
Upcoming Events
Full CalendarSchedule for the Next 5 Days
SaturdaySundayMondayTuesdayWednesday
Bantam AE - OMHA Preliminary Playoff Series - Caledonia vs Ayr (Caledonia leads series 2 games to 1)
Bantam Rep - OMHA Preliminary Playoff Series vs Erin Hillsburgh
PeeWee AE - OMHA Preliminary Playoff Series - Caledonia vs Tillsonburg
Novice Rep
7:30 AM-8:30 AM
Team Purchased Ice
LL
Tyke 3 & Tyke 4
8:00 AM-9:00 AM
Shared Practice
PeeWee Rep
8:30 AM-9:30 AM
Practice
LL
Jr Timbits IP1 - Teams 1 & 2
9:00 AM-10:00 AM
Practice
LL
N1
9:30 AM
vs. Hagersville Hawks 7
LL
Timbits IP2 - Team# 1-2-3-4
10:00 AM-11:00 AM
Practice
LL
PW2
10:30 AM
vs. LL - PW3 - Eagles
LL
Tyke 1
11:00 AM
vs. Hagersville
LL
Tyke 2
11:45 AM
@ Cayuga
LL
B1
2:30 PM
@ Glanbrook Rangers 7
Glanbrook [BB13]
LL
B2 - Burgundee & B4 - Riptide
3:30 PM-4:30 PM
Shared Practice
Bantam Rep
3:45 PM
@ Erin-Hillsburgh Devils
Erin [O-B-BB-B-1]
Atom AE
4:00 PM-5:00 PM
Practice
PeeWee AE
4:30 PM-5:30 PM
Practice
Atom Rep
5:00 PM-6:00 PM
Practice
LL
N2 & A1
5:30 PM-6:30 PM
Shared Practice
LL
M1 & M2
6:00 PM-7:00 PM
Shared Practice
Tyke Select
7:30 PM
vs. Simcoe
Bantam AE
8:15 PM
@ Ayr Flames AE
NDCC [O-B-AE35-B-4]
Midget AE
9:30 PM
@ Ayr Flames
NDCC [O-M-AE35-B-5]
LL
A2 & PW3 - Eagles
7:30 AM-8:30 AM
Shared Practice
PeeWee Rep
8:00 AM-9:00 AM
Team Purchased Ice
LL
PW1
8:30 AM-9:30 AM
Practice
LL
N1
9:00 AM-10:00 AM
Practice
LL
B2 - Burgundee
9:30 AM-10:30 AM
Practice
LL
Tyke 1 & Tyke 2
10:00 AM-11:00 AM
Shared Practice
LL
B1 & B4 - Riptide
10:30 AM-11:30 AM
Shared Practice
LL
Jr Timbits IP1 - Teams 1 & 2
11:00 AM-12:00 PM
Practice
LL
Timbits IP2 - Team# 1-2-3-4
12:00 PM-1:00 PM
Practice
LL
Tyke 3
1:00 PM
vs. Tyke 4
LL
Tyke 4
1:00 PM
@ Tyke 3
Novice Rep
1:30 PM
@ Tillsonburg Tornadoes
LL
N2
2:00 PM
vs. Cayuga Stars 3
LL
A1
3:00 PM
vs. Glanbrook Rangers 5
LL
PW2
4:00 PM
vs. Hagersville Hawks 7
LL
B3 - Swarm
4:10 PM
@ Stoney Creek Warriors 10
PeeWee AE
4:30 PM
@ Plattsville Rage
Plattsville [PWAERR17]
Bantam Rep
5:00 PM
vs. Erin-Hillsburgh Devils
HCCC Clark Pad [O-B-BB-B-2]
Atom AE
5:15 PM
@ Tillsonburg Tornadoes
Midget Rep
5:30 PM
@ St. George Generals
SDCC [MARR33]
Bantam AE
7:00 PM
vs. Aylmer Flames
Bantam AE
7:00 PM
vs. Ayr Flames AE
HCCC Clark Pad [O-B-AE35-B-5]
LL
M3
7:30 PM
vs. Glanbrook Rangers 6
Midget AE
8:15 PM
vs. Langton Leafs
LL
M1
8:45 PM
vs. LL - M2
Development
5:30 PM-6:30 PM
LL - Novice/Atom/Pee Wee
Development
6:30 PM-7:30 PM
Rep & AE - Novice/Atom/Pee Wee
LL
B1
8:15 PM
@ Hagersville Hawks 9
PeeWee AE
6:50 PM
@ Tillsonburg Tornadoes
Tillsonburg (Memorial) [O-P-AE35-C-2]
Bantam AE
7:15 PM
@ Ayr Flames AE
NDCC [O-B-AE35-B-6]
Novice Rep
6:00 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
HCCC Clark Pad [O-N-BB-A-5]
Novice Rep
6:00 PM
@ Port Dover Pirates
Port Dover [NBRR27]
Atom Rep
7:00 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
PeeWee Rep
8:15 PM
vs. Aylmer Flames
HCCC Clark Pad [PWBRR17]
LL
M1
9:30 PM
vs. Cayuga Stars 4
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
League Sites
Team Sites
View AllOur Sponsors
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Website Visit Counter
(1,912 per day)
Organization Record
Upcoming Games
Our Tournaments
No more tournaments upcoming this season.
Colours Legend
The following colours are used throughout the site to help display schedule information.
  • Home Regular Season & Playoff
  • Away Regular Season & Playoff
  • Practices & Exhibition Games
  • Tournaments & Tournament Games
Printed from caledoniathunder.ca on Saturday, January 21, 2017 at 10:21 AM